اصفهان – خبرگزاری مهر: رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از تولید عصاره مخمر توسط شرکت دانش بنیان تالی ژن پارس مستقر در این شهرک خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمود شیخ زین الدین با بیان اینکه امروزه متخصصان تغذیه بر این باوراند که سلامت و مقاومت بدن در برابر عوامل بیماری زا مستلزم تغذیه مناسب و استفاده از مکمل های غذایی و خارج کردن مواد شیمیایی از چرخه زندگی جهت بالا بردن سیستم ایمنی می باشد، اظهار کرد: محیط داخلی دستگاه گوارش محل مناسبی برای فعالیت فلور طبیعی و مفید بدن می باشد.

وی افزود: تقویت این باکتری ها میتواند مانع از جایگزینی باکتریهای مضر در دستگاه گوارش شود و همچنین در افزایش جذب مواد غذایی و بالا بردن ضریب رشد کمک نماید که یکی از عواملی که می تواند ما را به اهداف ذکر شده برساند استفاده از محرک رشد عصاره مخمر می باشد.

رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با اشاره به اینکه عصاره مخمر((YeastExtract  به عنوان یک منبع مغذی می باشد که از سلول های مخمر به عنوان ماده اصلی تهیه می شود، ادامه داد: سلول های مخمر حاوی مقدار زیادی پروتئین، هیدرات های کربن، لیپید، ویتامین و مواد معدنی هستند.

وی اضافه کرد: عصاره مخمر شامل ترکیبات محلول در آب سلول های مخمر می باشد و بیشتر از اسیدهای آمینه، پپتیدها، کربوهیدرات ها و نمک ها تشکیل می شود.

شیخ زین الدین ادامه داد: وجود ترکیبات نیتروژنی و ویتامین ها به دلیل ویژگیهای مهم تغذیه ای، باعث ارزش بالای عصاره مخمر به عنوان یک منبع غذایی شده اند.

وی در خصوص کاربردهای این عصاره گفت: این عصاره دارای کاربردهای وسیعی در صنایع غذایی از جمله مکمل غذایی دام و طیور، غذای حیوانات خانگی، مواد غذایی گیاهی، مکمل پروتئینی و ویتامینی و مهمتر از همه به عنوان یکی از منابع اصلی غذایی محیط کشت های میکروبیولوژی است.

شیخ زین الدین افزود: همچنین عصاره مخمر به خاطر ایجاد طعم گوشتی به عنوان ماده طعم دهنده در انواع سوپ ها، سس ها، خورشت ها، غذاهای اسنکی و غذاهای کنسرو شده به مقدار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه براساس نوع کاربردی که عصاره مخمر، مورد استفاده قرار می گیرد به اشکال مختلف تهیه می شود، گفت: این اشکال شامل عصاره مخمر مایع، عصاره مخمر خمیری یا سس مانند و پودر عصاره مخمر هستند که پودر عصاره مخمر بیشتر در ترکیبات محیط های کشت میکروبیولوژیک استفاده می شود.

شیخ زین الدین افزود: کشت تعدادی از سویه های باکتریایی بر روی محیط کشت های میکروبی حاوی عصاره مخمر تالی ژن پارس، رشد قابل قبولی را در مقایسه با رشد آنها در محیط کشت های حاوی عصاره مخمر خارجی نشان داده است.

  • گروه خبری : اخبار
  • لینک خبر
  • تاریخ انتشار :92/05/13
  • کد خبر :2109530

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!